خانه / سبک زندگی / روانشناسی / بهبود شخصیت / ۱۶ راهکار موثر برای اینکه شخصیتی جذاب و گیرا داشته باشید

۱۶ راهکار موثر برای اینکه شخصیتی جذاب و گیرا داشته باشید

این دنیا به افراد بی شخصیت نیازی ندارد چرا که به اندازه کافی از آنها وجود دارد. چیزی که دنیا نیاز دارد انسان های مودب، مدرن، سازگار، مهربان و در یک کلام شخصیت های گیرا میباشد. متاسفانه  اکثر مردم در جذب کردن دیگران دچار مشکل میباشند اما خبر خوب این است که داشتن رفتار گیرا یک مهارت است که شما میتوانید آن را یاد بگیرید.

پس اگر فکر میکنید که شخصیت شما به اندازه کافی گیرا نیست نگران نباشید. در اینجا به چند راهکار ساده که میتواند به شما کمک کند که هرکسی را جذب خود کنید خواهیم پرداخت.

۱- به دیگران احترام بگذارید

وقتی افراد حس میکنند که کسی آن ها را درک میکند، به طور طبیعی جذب آن شخص خواهند شد.
وقتی دیگران میبینند که شما به افکار، عقاید، تجربیات و هر چیز دیگری که با شما در میان میگذارند احترام میگذارید، احساس مهم بودن خواهند کرد.
نیازی نیست که با افکار دیگران موافقت کنید، همین که به آن ها احترام بگذارید کافیست.
“یکی از موثر ترین انواع احترام گذاشتن، گوش دادن به چیزیست که دیگران میگویند.” برایان مک گیل

۲- از نشان دادن عیوب خود نترسید

نیازی به مخفی کردن عیوبتان نمیباشد. خوبی پذیرفتن عیوب این است که ما را مهربان تر نشان میدهد. افراد گیرا سعی نمیکنند در برخورد با دیگران، رقابتی فرضی را برنده شوند. هیچ چیز جذاب تر از پذیرفتن عیوب خودتان نمیباشد.

افراد گیرا از دیگران تعریف میکنند، تحت تاثیر قرار میگیرند، سوال میکنند، هیجان زده میشوند و عیب های خود را قبول میکنند. در یک کلام با موفقیت های دیگران رقابت نمیکنند. از شکستن دیوار دفاعیشان هراسی ندارند زیرا میدانند که این ضعف هایشان نیست که آنها را کنترل میکند.

۳- سعی کنید بیشتر شنونده باشید تا گوینده

یکی از مشخصه های بارز افراد بی ملاحظه این است که مدام در مورد خوشان صحبت میکنند. شما میتوانید با گوش دادن به حرف های افراد آن ها را جذب خود کنید. در واقع با این کار به آنها اهمیت میدهید.

وقتی کسی در حال صحبت کردن در مورد موضوعیست که شما نیز با آن آشنایی دارید، شما وسوسه میشوید که در میان حرف او بپرید اما سعی کنید از این کار خودداری کنید. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه نیویورک، با گوش دادن به دیگران، کاملا اعتماد آن ها را برای صحبت کردن در مورد احساست شخصیشان به خود جلب خواهید کرد.

۴- نام افراد را به خاطر بسپارید

فراموش کردن نام افراد به هیچ وجه قابل قبول نیست. احتمالا شما نیز حس اضطراب هنگامی که نام فرد مقابل را به یاد نمی آورید را تجربه کرده اید. خصوصا زمانیکه آن شخص فرد مهمی باشد. قطعا حافظه همه ما گاهی اوقات دچار مشکل میشود و هیچ کس بی نقص نیست. در هر حال شخصیت های گیرا نام افراد را به خاطر میسپارند و سعی میکنند به کوچک ترین جزئیات نیز توجه کنند.

برای اکثریت افراد، هیچ چیز بهتر از شنیدن اسمشان نیست. این که شما نام آن ها را به یاد بیاورید به آن ها حس مهم بودن میدهد. اگر در بخاطر سپردن اسامی دچار مشکل هستید، سعی کنید کمی تمرین کنید و هنگامی که برای اولین بار به کسی معرفی میشوید، اسم آن شخص را در مقابل خودش تکرار کنید تا به او نشان دهید که به این موضوع اهمیت میدهید.

۵- زبان درست بدن را بشناسید

ارتباط برقرار کردن فقط با استفاده از کلمات صورت نمیگرید بلکه استفاده از زبان بدن نیز در این موضوع نقش دارد. درهنگام صحبت کردن با دیگران، زبان بدن یک فرد گیرا، اعتماد به نفس و صادق بودن او را نمایان میکند. زبان بدن درست این گونه است که شانه و بازو ها صاف و پاها با حالتی ملایم و مستقیم قرار بگیرند. اگر با این روش راحت نیستید، با توجه به شرایط دلخواه خودتان عمل کنید. اکثر افرادی که صاف و درست می ایستند میتوانند کمبود اعتماد به نفس و راحت نبودن خود را پنهان کنند.

۶- از تن صدای مناسب استفاده کنید

” این که چه چیزی میگویید مهم نیست بلکه طرز گفتن آن است که اهمیت دارد.” ویلیام کارلوس

تن صدای شما به شدت مهم است. متخصصان ارتباطات همواه به قانون “۷-۳۸-۵۵” اشاره میکنند. این قانون اولین بار در سال ۱۹۷۱ توسط پروفسور روانشناس دانشگاه UCLA، آلبرت محرابیان به ثبت رسید. طبق این قانون ۵۵ درصد چیزی که هنگام صحبت کردن منتقل میکنید شامل زبان بدن، ۳۸ درصد آن تن صدا و ۷ درصد شامل کلماتی میشود که استفاده میکنید. بنابراین از فریاد زدن یا استفاده از لحن تند پرهیز کنید. از تن صدای آرام و ملیح استفاده کنید. سعی کنید بدون این که خشن به نظر برسید، جدی و قاطع صحبت کنید.

۷- از کلمات مناسب استفاده کنید

با استفاده از کلمات مودبانه همیشه میتوانید مکالماتی دوستانه و حرفه ای داشته باشید.سعی کنید از کلمات مثبت استفاده کنید. صحبت کردن در مورد موضوعات مثبت و شاد بصورت مودبانه و حرفه ای میتواند دیگران را به شما جذب کند.

هر گاه متوجه شدید که در حال صحبت کردن از مسائل منفی میباشید، فورا جلوی خودتان را بگیرید و مکالمه را به سمت بحث های مثبت سوق دهید.

۸- لبخند بزنید

“لبخند به شما چهره ای مثبت میدهد که باعث میشود دیگران در کنار شما احساس راحتی کنند.” لس براون

وقتی شما لبخند میزنید، دیگران احساس راحتی میکنند. همه افراد شاد را دوست دارند پس لبخند بزنید و از کنار دیگران بودن خوشحال باشید. روحیه شاد شما منعکس میشود و شما را در چشم دیگران دوست داشتنی میکند. افراد بد خلق و بی ذوق باعث دور شدن دیگران میشوند.

۹- به جای شایعه پراکنی، دیگران را تحسین کنید

گاهی ممکن شما افرادی را ملاقات کنید که از شایعه پراکنی لذت میبرند. این افراد همیشه در مورد دیگران منفی بافی میکنند. به محض برخورد با این افراد، از آن ها دور شوید. اگر نمیتوانید سعی کنید در شایعه پراکنی شرکت نکنید و بجای آن، از فرد مورد نظر تعریف کنید. اگر میخواهید دیگران را جذب کنید، از ساختن شایعه و غیبت کردن در مورد افراد دیگر پرهیز کنید زیرا این کار وجهه خوبی ندارد و فقط انرژی منفی ایجاد میکند. از تعریف کردن از دیگران در مقابل خودشان نترسید. طبق تحقیقات دریافت کردن تعریف های مثبت و صادقانه از دیگران به ما همان حس خوبی را میدهد که هنگام به دست آوردن پول داریم.

“اکثر مواقع ما قدرت یک لبخند، یک کلمه محبت آمیز، یک گوش شنوا، یک تمجید صادقانه یا اندکی اهمیت دادن را دست کم میگیریم در حالی که تمام این ها توانایی دگرگون کردن یک زندگی را دارند.” لئو بوسکالیا

۱۰- علایق دیگران را پیدا کنید

اگر متوجه شدید که مکالمه شما کند پیش میرود سعی کنید تفریحات و علایق فرد مقابل را پیدا کنید.

“شما میتوانید در مدت دو ماه با علاقه مند شدن به دیگران تعداد بیشتری دوست پیدا کنید تا اینکه دو سال تلاش کنید تا دیگران به شما علاقه مند شوند.” دیل کارنگی

۱۱- به دنبال وجه مشترک بگردید

اگر درگیر یک بحث جدی شدید، یک قدم به عقب بر دارید، شرایط را با دقت بررسی کنید و سعی کنید یک نقطه اشتراک پیدا کنید. هنگامی که دیگران نظر شما را نمیپذیرند عصبی نشوید زیرا هر کس نظر خودش را دارد. به جای بحث کردن، اختلاف نظرها را بپذیرید.

“اگر شما و شخصی که دوستش دارید سر چیزی اختلاف نظر دارید، شاید ممکن است بهتر باشد که آن را رها کنید. به حق یکدیگر احترام بگذارید تا دیگران نظرات شما را بپذیرند. به هم احترام بگذارید و اختلافات را بپذیرید.” کارن کینگزبوری

شخصیت های گیرا برای درک کردن دیگران وقت میگذارند. افرادی که با عقاید مختلف سازگاری دارند، انرژی مثبت بیشتری را به دیگران منتقل میکنند.

۱۲- هنگام صحبت کردن با دیگران از موبایل خود استفاده نکنید

یکی از اصول اساسی آداب معاشرت این است که هنگام صحبت کردن با دیگران مدام به تلفن همراه خود نگاه نکنید زیرا این کار توهین به شخص مقابل است. اگر کسی به شما اطمینان کرد و از شما درخواست کمک کرد، تمام توجه خود را به او بدهید.

۱۳-مراقب رفتارتان باشید

حتما دلیلی وجود دارد که به ما یاد داده شده که از یکدیگر تشکر کنیم. این کار شما را دوست داشتنی تر و جذاب میکند پس از دیگران بخاطر کارهایی که برای شما میکنند متشکر باشید در غیر این صورت طبق قانون کارما دیگران نیز این حس را نسبت به شما نخواهند داشت.

“جهان بر اساس تبادلات منصفانه بنا شده. هر چیز که به دیگران بدهید به شما برخواهد گشت” گوروجی پونام جی

اگر میخواهید ببینید که برخورد واقعی هر فرد با دیگران چگونه میباشد، به این که چگونه با یک گارسون برخورد میکند توجه کنید. نحوه برخورد شما با یک گارسون چیز های بسیاری را در مورد شخصیت شما آشکار میکند. فریاد زدن یا خشن برخورد کردن با کسی که به شما خدمت میکند باعث میشود دیگران فکر کنند که شما فردی بد خلق هستید. شخصیت های گیرا بدون اینکه به موقعیت دیگران توجه کنند به همه احترام میگذارند پس با دیگران همانطور که میخواهید با شما رفتار شود برخورد کنید.

۱۴- استفاده درست از قدرت لمس

منظور از قدرت لمس، لمس کردن دیگران به صورت درست و در موقعیت درست میباشد. این کار یک راه موثر برای بیان کردن منظورتان به دیگران محسوب میشود. برای مثال زمانی که میخواهید به کسی تبریک بگویید، دست او را بگیرید یا به آرامی دست خود را روی بازو یا شانه او قرار دهید. این کار میتواند بیانگر صداقت و محبت شما باشد.

۱۵- از مدیتیشن کمک بگیرید

مدیتیشن یکی از راه های به دست گرفتن کنترل ذهن میباشد.

تمرین مهارت های ذهن آگاهی باعث میشود تا به درجه بالایی از خودآگاهی برسید. ذهن آگاهی به شما کمک میکند که احساسات اطرافیانتان را بهتر درک کنید. جالب است بدانید که محققان دانشگاه Emory نوعی از مدیتیشن را طراحی کرده اند که تاثیر ثابت شده ای بر افزایش حس همدلی دارد.

“پس از ۸ هفته انجام مدیتیشن، شرکت کنندگان توانستند به طور دقیق تری حالت های چهره افراد را در عکس تشخیص دهند.همچنین اسکن های مغزی نیز فعالیت هایی را مبنی بر همدردی نشان دادند.”

۱۶- شاد باشید

آخرین و مهم ترین توصیه این است که شاد باشید. افراد شاد دیگران را نیز شاد میکنند. هیچ کس دوست ندارد که با افراد منفی نگر و غمگین معاشرت کند. همه ما به دوستانی نیاز داریم که خوش بین و پرانرژی باشند. برای اینکه شخصیتی جذاب داشته باشید، همیشه به نیمه پر لیوان نگاه کنید چرا که جذابیت از چیز های خوب و زیبا سرچشمه میگیرد.

و در آخر…

انسان های گیرا میتوانند بدون هیچ گونه زیاده روی، نظر دیگران را جلب کنند. آنها از مرکز توجه بودن دوری میکنند و توجه خود را تنها برای کسانی خرج میکنند که لیاقت آن را داشته باشند و هرگز در مورد کسی که هستند و توانایی های که دارند فخرفروشی نمیکنند و برای همین است که دیگران همیشه آن ها را دوست میدارند.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه پوست خود را برای آرایش آماده کنیم؟

آماده کردن پوست برای میکاپ، از خود میکاپ نیز مهم تر است. آماده سازی پوست …