خانه / زیبایی / آرایش / چگونه تاریخ انقضای محصولات آرایشی و مراقبتی پوست را تشخیص دهیم؟

چگونه تاریخ انقضای محصولات آرایشی و مراقبتی پوست را تشخیص دهیم؟

اکثر افراد سعی میکنند تا اخرین قطره محصولات آرایشی و مراقبتی پوست خود را استفاده کنند، بخصوص اگر هزینه زیادی را برای آن پرداخت کرده باشند. محصولات آرایشی، تاریخ انقضا دارند و ممکن است طول عمر آنها کمتر از چیزی باشد که شما فکر میکنید.

زمان منقضی شدن محصولات آرایشی و مراقبتی پوست به ترکیبات، نحوه تولید و زمان باز شدن پلمپ محصول بستگی دارد اما معمولا همه محصولات آرایشی پس از ۲ سال منقضی میشوند.

لوازم آرایشی باز نشده تا چه مدتی منقضی میشوند؟

بهترین روش این است که با توجه به لیبل چاپ شده روی محصول، تاریخ دقیق انقضای آن را تشخیص دهیم.  اما بطور کلی، لوازم آرایشی باز نشده (کاملا پلمپ) اگر در شرایط مناسب و مکان خشک و خنک نگهداری شوند، حدودا ۲ تا ۳ سال قابل استفاده هستند.

محصولات کرمی که حاوی ترکیباتی از جمله روغن های مختلف هستند، مانند کانسیلر های کرمی یا رژگونه های مایع معمولا زودتر منقضی میشوند؛ زیرا ترکیبات روغنی این محصولات ممکن است فاسد شوند. محصولات طبیعی که در آنها از مواد نگهدارنده استفاده نشده، حتی اگر باز نشوند نیز در زمان کوتاهی منقضی میشوند.

تمام محصولات آرایشی که حاوی نگهدارنده هستند نیز به مرور زمان منقضی میشوند، حتی اگر درب محصول باز نشده باشد. بنابرین هیچ محصول آرایشی را بیشتر از ۳ نگه ندارید.

تا چه مدت پس از باز شدن درب محصول میتوان از آن استفاده کرد؟

مدت زمانی که شما میتوانید محصول را پس از باز کردن مورد استفاده قرار دهید، بصورت یک لیبل در پشت محصول درج شده است. این لیبل که PAO نام دارد، به شکل یک قوطی با درب باز که روی آن حرف M درج شده است نشان داده میشود. PAO در واقع مدت زمانی است که شما میتوانید محصول را پس از باز کردن درب آن و تا فرا رسیدن تاریخ انقضای آن مورد استفاده قرار دهید.

محصولات آرایشی نباید پس از تاریخ انقضای خود مورد استفاده قرار بگیرند، اما اگر کمی پس از تاریخ انقضای محصول درب آن را باز کنید، ممکن است بتوانید تا مدت کمی از آن استفاده کنید؛ با این تفاوت که محصول کیفیت اولیه خود را از دست خواهد داد. محصولاتی مانند خط لب و خط چشم های ماژیکی از تاریخ انقضای بیشتری برخوردار هستند.

محصولات آرایشی منقضی شده، خشک و تکه تکه میشوند و هیچگاه نباید آنها را با آب مرطوب کرد؛ زیرا این کار ممکن است بستر رشد باکتری ها را فراهم کند. محصولات رنگی پس از انقضا درخشندگی و شفافیت خود را از دست میدهند و محصولات پودری نیز سفت و غیرقابل استفاده میشوند.

لوازم آرایشی منقضی شده ممکن است حاوی باکتری هایی باشند که باعث ایجاد اکنه، راش و عفونت های چشمی میشوند. هرگز محصولات آرایشی چشم را پس از گذشت تاریخ انقضا استفاده نکنید، زیرا ناحیه چشم بسیار حساس است و ممکن است آسیب ببیند.

بطور کلی، محصولات آرایشی طبق زمان بندی زیر قابل استفاده هستند:

  • رژ لب: ۱۸ تا ۲۴ ماه
  • برق لب: ۱۲ تا ۱۸ ماه
  • کرم پودر و کانسیلر: ۱۲ تا ۱۸ ماه
  • ریمل: ۳ تا ۶ ماه
  • خط چشم مایع: ۳ تا ۶ ماه
  • محصولات کرمی: ۱۲ تا ۱۸ ماه
  • محصولات پودری: ۱۲ تا ۱۸ ماه

چگونه لوازم آرایشی منقضی شده را تشخیص دهیم؟

لیبل PAO باید روی تمام محصلات آرایشی درج شده باشد. این لیبل نشان میدهد که پس از باز کردن محصول و قبل از فرارسیدن تاریخ انقضای آن، تا چند ماه میتوانید از آن استفاده کنید. برای مثال اگر لیبل ۶M روی محصول درج شده باشد، تا ۶ ماه پس از باز کردن درب محصول میتوانید از آن استفاده کنید.

ریمل و سایر محصولات آرایشی چشم، تاریخ انقضای کوتاه تری دارند و ممکن است لیبل ۶M روی آنها درج شده باشد. کانسیلر ها نیز معمولا تا ۱۲ ماه پس از باز شدن قابل استفاده هستند.

اما اگر محصول خریداری شده دارای لیبل PAO نمیباشد، راهکار های زیر میتواند به شما کمک کند تا محصول منقضی شده را تشخیص دهید.

  1. ابتدا محصول را بو کنید. اگر بوی محصول تغییر کرده و غیرطبیعی است، آن را کنار بگذارید.
  2. به رنگ محصول دقت کنید. برای مثال بسیاری از کانسیلر ها پس از گذشت تاریخ انقضا، اکسید شده و رنگ آنها به نارنجی متمایل میشود.
  3. به بافت محصول توجه کنید. اگر بافت محصول و نحوه پخش شدن آن روی پوست تغییر کرده باشد باید استفاده از محصول را کنار بگذارید.

تاریخ انقضای محصولات مراقبتی به چه صورت است؟

محصولات مراقبتی نیز باید دارای لیبل تاریخ انقضا میباشند. محصولاتی مانند سرم که در قوطی یا شیشه قرار دارند و یا با قطره چکان مورد استفاده قرار میگیرند، بیشتر در معرض هوا و باکتری های گوناگون قرار دارند؛ بنابراین این محصولات باید بعد از ۹ ماه کنار گذاشته شوند. محصولاتی با بسته بندی پمپی معمولا مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند.

بعد از اتمام تاریخ انقضا، ترکیبات فعال محصول دیگر تاثیرگذار نیستند. بنابراین توجه به تاریخ انقضای محصولات مراقبتی، بخصوص محصولاتی که حاوی فاکتور SPF هستند از اهمیت بسیاری برخوردار است.

محصولات مراقبت از پوست معمولا بصورت منظم استفاده میشوند، بنابراین قبل از تاریخ انقضا به اتمام میرسند. اما اگر قصد دارید محصولات مراقبتی خود را دیر به دیر استفاده کنید، سعی کنید محصولات خود را در بسته بندی های کوچکتری تهیه کنید.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

عوارض استفاده بیش از حد محصولات آرایشی بر پوست و راهکار های جلوگیری از آن

نمیتوانید آرایش را کنار بگذارید؟ همانطور که میدانید محصولات آرایشی حاوی مقدار زیادی از مواد …