خانه / زیبایی / مراقبت از پوست / بهترین نوع ضد آفتاب کدام است و طرز استفاده درست از آن به چه صورت است؟

بهترین نوع ضد آفتاب کدام است و طرز استفاده درست از آن به چه صورت است؟

استفاده از ضد آفتاب، بصورت روزانه و بدون در نظر گرفتن آب و هوا بسیار ضروری است. از آنجا که تنوع محصولات ضد افتاب بسیار زیاد است، ممکن است انتخاب میان آنها سخت باشد. حتی ممکن است برای شما سوال باشد که کدام درجه SPF محافظت بیشتری را ارائه میدهد.

سوال های زیادی در مورد ضد آفتاب و نحوه عملکرد آن وجود دارد و متاسفانه پاسخ های موجود در اینترنت متنوع و گیج کننده هستند. در این مطلب ما به بخشی از پر تکرار ترین سوال ها در مورد ضد افتاب خواهیم پرداخت.

معنی SPF چیست و چه اهمیتی دارد؟

SPF نشان دهنده قدرت محافظت ضد افتاب در برابر افتاب است. SPF بیشتر به اشعه UVB که باعث آقتاب سوختگی میشوند مربوط است. اشعه UVB علاوه بر نفوذ به لایه های عمقی پوست، لایه های سطحی پوست را نیز میسوزاند. این نوع از اشعه در ابتلا به سرطان پوست تاثیرگذار است؛ بنابراین بسیار مهم است که از پوست خود در برابر این اشعه محافظت کنید.

SPF میزان قدرت محافظت ضد آفتاب را در مقابل اشعه UVB نشان میدهد. طبق گفته متخصصان پوست، SPF 15 نشان دهنده ۹۳ درصد، SPF 30 نشان دهنده ۹۷ درصد، SPF 50 نشان دهنده ۹۸ درصد و SPF 100 نشان دهنده ۹۹ درصد محافظت در برابر اشعه UV است. بنابراین با اینکه درجه SPF 100 وجود دارد، اما تفاوت میان SPF 30 و ۱۰۰ تنها ۲ درجه است و درجه SFP بالا در واقع یک راهکار بازاریابی برای محصول است.

به خاطر داشته باشید که SPF تنها به محافظت از پوست در مقابل اشعه UVB مربوط است. برای محافظت بیشتر شما میتوانید ضد آفتابی را تهیه کنید که علاوه بر UVB، از فاکتور های محافظتی UVA نیز برخوردار باشد.

تفاوت بین UVA و UVB چیست؟

پوست شما در معرض ۲ اشعه مضر قرار دارد، UVA و UVB. همانطور که اشاره کردیم، اشعه UVB باعث افتاب سوختگی پوست میشوند. اما اشعه UVA به لایه های عمیق تری از پوست نفوذ کرده و میتوانند باعث پیری زودرس پوست شود. قرار گرفتن در معرض اشعه UV به مدت طولانی باعث تولید رادیکال های آزاد میشود؛ در نتیجه این دو اشعه باعث آسیب های شدید فیزیکی و داخلی به پوست خواهند شد.

بهترین ترکیبات موجود در ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب ها به دو دسته تقسیم میشوند: ضد افتاب های شیمیایی و ضد افتاب های فیزیکی. یکی از باورهای نادرست در مورد ضد افتاب های فیزیکی این است که این نوع ضد افتاب از ترکیبات طبیعی ساخته شده است. اما در واقع هر دو دسته از ضد افتاب حاوی ترکیبات شیمیایی هستند. ضد آفتاب های فیزیکی معمولا حاوی تیتانیوم دی اکسید یا زینک اکسید هستند؛ درحالی که ضد افتاب های شیمیایی از ترکیبات مختلفی از جمله اکسی بنزون، آووبنزون و هوموسالات تولید شده اند.

ضد آفتاب رنگی جوان کننده پریم SPF 50
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

پس تفاوت اصلی بین ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی چیست؟

برخلاف باور عموم، ضد افتاب های فیزیکی و شیمیایی با یکدیگر تفاوتی ندارد و به یک شکل عمل میکنند. این ضد آفتاب ها لایه ای محافظتی را روی سطح پوست ایجاد میکنند که اشعه UV را جذب و به گرما تبدیل میکند. ضد افتاب های فیزیکی و شیمیایی همچنین اشعه UV را منعکس و پراکنده میکنند. هر دو نوع ضد آفتاب در محافظت از پوست بطور موثری عمل میکنند.

پس چرا برخی افراد یکی از این دو نوع را بر نوع دیگر ترجیح میدهند؟

ضد آفتاب های شیمیایی از بافت تصفیه شده و نرم تری برخورداراند و همچنین روی پوست اثرسفید بجای نمیگذارند. اما این به معنی بد بودن ضد افتاب های فیزیکی نیست. زینک اکسید و تیتانیوم اکسید فیلتر های محافظتی بسیار قوی هستند. تنها عیب ضد افتاب های فیزیکی این است که روی پوست، بخصوص پوست های تیره ردی سفید بجای میگذارند.

فرمولاسیون های جدید با شکستن زینک و تیتانیوم به ذره های کوچک تر، اثرات جانبی ضد آفتاب های فیزیکی مانند بجای گذاشتن رد سفید را کاهش داده اند. بافت ضد افتاب های فیزیکی ضخیم تر و چرب تر است بنابراین ممکن است برای برخی از انواع پوست مناسب نباشند.

در انتخاب ضد افتاب، مناسب بودن آن با نوع پوست شما از فیزیکی یا شیمیایی بودن آن مهم تر است. در نهایت هر دو ضد آفتاب محافظت یکسانی را ارائه میدهند.

چه مقدار از ضد آفتاب را به پوست خود بزنیم؟

بنابر گفته متخصصان پوست، شما باید حداقل به اندازه یک قاشق چای خوری از ضد افتاب استفاده کنید. بسیاری از افراد به دلیل اینکه دوست ندارند بافت ضد افتاب آرایششان را به هم بریزد، از مقدار بسیار کمی ضد آفتاب استفاده میکنند. به یاد داشته باشید که ضد آفتاب خود را در طول روز تمدید کنید.

ضد آفتاب را قبل از مرطوب کننده به پوست بزنیم یا بعد از آن؟

اکثر ضد آفتاب ها حاوی سیلیکون هایی هستند که یک لایه محافظتی را در سطح پوست ایجاد میکنند. برای نتیجه دهی بهتر، ضد افتاب را روی مرطوب کننده خود بزنید تا از خاصیت محافظت کنندگی آن کم نشود. همچنین میتوانید ضد افتاب و مرطوب کننده را در ترکیب با یکدیگر استفاده کنید.

آیا استفاده از ضد آفتاب برای پوست های مستعد جوش و آکنه مناسب است؟

استفاده از ضد آفتاب حتی برای پوست های مستعد جوش و آکنه نیز لازم است اما در هنگام انتخاب ضد آفتاب برای پوست های جوشدار، باید به فرمولاسیون آن دقت کنید. یک ضد افتاب سبک و بر پایه آب را انتخاب کنید و از فرمولاسیون هایی که حاوی روغن های سنگین مانند روغن نارگیل، موم زنبورعسل و روغن دارچین هستند خودداری کنید.

ضد آفتاب بی رنگ بایودرما مدل SPF 100 مناسب پوست های خشک و نرمال
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

چه مدت قبل از خارج شدن از خانه از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

بهتر است ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن، ضد افتاب را روی پوست خود بزنید. برخی بر این باورند که ضد آفتاب به کمی زمان نیاز دارد تا فعال شود. اما در واقع ضد افتاب به فعال شدن نیازی ندارد و از همان لحظه که آن را روی سطح پوست پخش میکنید کارکرد خود را دارد. تنها چیزی که ضد افتاب نیاز دارد، مقداری زمان است تا بصورت یکدست روی پوست بنشیند و لایه ای محافظت کننده را تشکیل دهد.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

شستشوی دو مرحله ای پوست یا دابل کلینز چیست و چگونه انجام میگیرد؟

پوست صورت در معرض آلودگی های فراوانی قرار دارد. ترکیبات آرایشی، چربی، سلول های فرسوده …